Jak założyć wizytówkę firmy na mapach Google?
Czy wizytówka w Google Moja Firma to must have w prowadzeniu biznesu?
Wizytówka w Google Moja Firma i jej zalety
Jakie konto Google wybrać do założenia wizytówki?
Jak założyć wizytówkę firmy na mapach Google? Krok po kroku.
Uzupełniamy dane firmy
Niestandardowa lokalizacja
Wizytówka w Google Moja Firma a weryfikacja
Ostateczny wygląd wizytówki Google
Nowości w Google Moja Firma
Jak usunąć wizytówkę firmową na Google map?
Czy wizytówka w Google Moja Firma to must have w prowadzeniu biznesu?
Dla właścicieli zarówno małych, jak i średnich przedsiębiorstw istotna jest wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania Google. Jeśli jakaś firma nie posiada jeszcze wizytówki firmowej w Google, to powinna jak najprędzej dowiedzieć się jak założyć wizytówkę firmy na mapach Google. W dzisiejszych czasach warunkuje to sukces, dlatego nie wyobrażamy sobie, by prowadzić biznes bez istnienia w sieci. W definicji owego istnienia mieści się nie tylko posiadanie strony internetowej, ale i widoczność na mapach Google, a wraz z nią przyporządkowana wirtualna wizytówka.
Opisujemy w niniejszym artykule zalety płynące z posiadania właśnie wizytówki w Google Moja Firma. Szczególnie istotna jest jej obecność dla działalności ukierunkowanych lokalnie. Im mniejsza miejscowość, w której prowadzimy nasz biznes, tym wiadomo – większa szansa konkurencji. Nie zwalnia nas jednak to z konieczności posiadania wizytówki w Google Moja Firma. To absolutny must have na rynku lokalnym, jeśli zależy nam na sporych zasięgach, a co za tym idzie – zyskaniu nowych klientów.
Omawiana wizytówka jest ponadto dobrym sposobem na uzupełnienie działań pozycjonowania w organicznych wynikach wyszukiwania. Jeśli prowadzimy działalność w dużych miejscowościach, a zwłaszcza w kilku, to wizytówka Google Moja Firma pozwoli na dotarcie do siedziby naszej firmy osób znajdujących się w pobliżu. Możemy również utworzyć oddziały naszej firmy na mapach Google. Dzięki wizytówce z pewnością wzrośnie też liczba zapytań o nasze produkty i usługi.
Wizytówka w Google Moja Firma i jej zalety
Posiadanie wizytówki Google Moja Firma jest istotne również ze względu na to, że zazwyczaj pojawia się ona nad wynikami organicznymi. Bycie w Google Moja Firma jest o tyle istotne, że prawie zawsze wizytówki pojawiają się nad wynikami organicznymi. Całkiem niedawno praktykuje się odmienny sposób wyświetlania wyników z mapek. Wcześniej bowiem wyświetlano do tzw. siedmiu pinezek. Pełniły one funkcję wskazania lokalizacji danego przedsiębiorstwa. Dziś już mamy do czynienia jedynie z trzema wynikami. Przedstawione są one jednak w nieco odmienny sposób. Mogą one zająć prawie cały ekran. Dzięki wdrożeniu wizytówki w Google Moja Firma, mamy również możliwość uzyskiwania od klientów opinii. A więc pozwala nam to w pewnym stopniu komunikować się z klientami poprzez odpowiedzi na opinie.
Widzimy, że zalet z posiadania omawianego narzędzia jest wiele, zatem przejdźmy do instrukcji, która pozwoli w przystępny sposób ją założyć. Po pierwsze, abyśmy mogli mieć swoją wizytówkę firmową, konieczny jest fizyczny adres naszej firmy. Niby oczywiste, jednak trzeba o tym pamiętać. Pod pojęciem fizycznego adresu rozumiemy: klasyczną siedzibę biura, adres zamieszkania lub również coraz bardziej popularny dziś adres tzw. wirtualny. Jest to konieczne ze względu na fakt przyjścia na ten adres koniecznego do założenia naszej wizytówki kodu weryfikacyjnego. Warto wiedzieć, że nasz adres mapy warunkuje moment, w jakim zostanie ona wyświetlana. Jeśli przykładowo prowadzimy działalność w jakimś dużym mieście, to nie warto mieć siedziby w jakiejś mniejszej miejscowości, nieopodal tej dużej. Nie pomoże to bowiem w uzyskaniu tzw. ruchu na stronie z miast.
Jakie konto Google wybrać do założenia wizytówki?
Wizytówka w Google moja firma najlepiej, gdy jest zakładana bezpośrednio z naszego konta Google. Tworzyć ją powinniśmy w domenie naszej firmy. Jest to bezpieczna forma, zważywszy na fakt, że gdy będziemy mieć kłopot z dostępem do konta, możemy zawsze uzyskać dostęp do naszego konta email za sprawą zmiany hasła po stronie serwera. Założenie wizytówki może stanowić problem w przypadku użytkowania przez kilka osób. Czasem takie konto zakładamy też tylko po to, by utworzyć wizytówkę. Niekorzystny scenariusz jaki może mieć miejsce, to taki, kiedy w sytuacji, gdy posiadalibyśmy większą ilość wizytówek na jednym koncie Google, zostałyby nam nagle usunięte wszystkie! By tego uniknąć, powinniśmy zachowywać ostrożność, stosując się do poniższych wskazówek:
- dodanie lokalizacji;
- zaimportowanie gotowego szablonu wizytówki;
- pobranie szablonu, który uzupełniamy i wysyłamy drogą importu z podpunktu powyższego.
Jak założyć wizytówkę firmy na mapach Google? Krok po kroku.
Chcąc założyć wizytówkę firmową w Google, rozpoczynamy działania pod adresem https://www.google.com/intl/pl_pl/business/, gdzie niezwłocznie się logujemy. Do zalogowania nie potrzebujemy się wcześniej rejestrować, kiedy mamy konto Google. Co ciekawe, nie jest nam potrzebne konto Gmail. Możemy również skorzystać z usług firm, które specjalizują się w zakładaniu takich wizytówek. Firmy te opiekują się wizytówkami i aktualizują wizytówki firmowe na mapach Google – kompleksowa obsługa wizytówek na mapach Google.
W niniejszym artykule weźmiemy pod uwagę opcję nr. 1 spośród możliwych do wyboru z poprzedniego fragmentu, zatem zaczynamy od kliknięcia komunikatu: „Dodaj firmę”. Następnie rozpoczynamy pracę kreatora. Gdy klikniemy w opcję, otworzymy w ten sposób nową zakładkę w przeglądarce z mapą świata, gdzie już mamy możliwość namierzenia swojej działalności. Czasem bez wiedzy właściciela któryś z pracowników założy danej firmie wizytówkę bez wiedzy właściciela. Wówczas taki właściciel powinien zainteresować się procesem jej przejęcia, by uniknąć występowania większej ilości wizytówek dla jednej firmy.
Gdy wpiszemy adres naszej firmy w wyszukiwarkę, a pomimo tego nie otrzymamy pożądanego wyniku, będzie to oznaczać, że nie posiadamy jeszcze wizytówki naszej działalności. Możemy więc zabrać się za jej utworzenie. Na początku proces ten sprowadza się do wypełnienia koniecznych pól z adresem, nazwą i telefonem.
Uzupełniamy dane firmy
W nazwie działalności warto wpisać wyświetlaną nazwę firmy, a nie jej całkowitą nazwę. Jeśli jesteśmy właścicielami jednoosobowej firmy, nie jest dobrym rozwiązaniem wpisanie przykładowo ,,Eugeniusz Nowak NAZWA FIRMY”. Lepiej wpisać prościej: „NAZWA FIRMY”. Możemy też z powodzeniem wpisać ,,Agencja Reklamowa NAZWA FIRMY”, która uwzględniłaby branżę naszej działalności.
Kiedy zalogujemy się do panelu, powinniśmy przypisać naszą stronę do odpowiedniej kategorii, by w następnej kolejności móc dodawać kolejne. Istotny jest fakt przypisania naszej strony do odpowiedniej kategorii. W późniejszym czasie możliwe jest dodanie kolejnych kategorii. Ta, którą wybierzemy będzie dla nas najważniejsza. Warunkować ona też będzie wpływ na to, przy okazji jakich fraz pojawi się nasza wizytówka.
Ważna jest opcja „Dostarczam produkty i świadczę usługi u klientów”. Jeżeli nasza działalność obejmuje np. sprzątanie, wiadomym jest, że nasze działania prowadzić będziemy bezpośrednio u klienta. Wówczas musimy zaznaczyć tę opcję i następnie wybrać odpowiedni obszar, który będziemy obsługiwać. Możemy wpisać kody pocztowe, miejscowości, a także wyodrębnić promień od naszej lokalizacji, który będziemy mieli sposobność obsługiwać. Istotne uwagi dotyczące tego jak powinniśmy uzupełniać powyższe pola, możemy przeczytać w artykule pomocy Google. Warto się z nim zapoznać.
Niestandardowa lokalizacja
Jeśli nasza działalność zlokalizowana jest w miejscu lub przy ulicy nowopowstałej lub na powołanej do życia ulicy, może się zdarzyć, że Google nie znajdzie takiej lokalizacji. Na całe szczęście nie jesteśmy wtedy zupełnie bezradni. Możemy wtedy samodzielnie zaznaczyć znacznikiem miejsce siedziby naszej firmy. Po jakimś czasie nastąpić powinna weryfikacja podanej przez nas lokalizacji. Jeśli będą jakieś nieścisłości, nasza wizytówka może zostać zlikwidowana. By przystąpić do ostatecznego potwierdzenia wizytówki, powinniśmy prawidłowo uzupełnić wszystkie dane oraz ustalić dokładną lokalizację. Oczywiście błędne dane możemy poprawić, jednak można to zrobić po pewnym czasie. Warto więc uzupełniać je w skupieniu, w celu uniknięcia pomyłki.
Wizytówka w Google Moja Firma a weryfikacja
W niniejszym artykule powiedzieliśmy już sobie trochę o weryfikacji omawianego narzędzia. Najczęstszym sposobem weryfikacji naszej wizytówki jest wysłanie do siedziby naszej firmy tzw. pocztówki z kodem weryfikacyjnym. Do czynienia z tą formą weryfikacji mamy najczęściej w przypadku mniej spotykanych lokalizacji, nowych kont Google, a także w sytuacji, gdy algorytmy Google uznają, że to najkorzystniejszy i najbardziej bezpieczny sposób na weryfikację miejsca. Weryfikacja pocztowa wymaga zazwyczaj od klienta sporej dawki cierpliwości.
Inną metodą weryfikacji jest połączenie telefoniczne oraz natychmiastowa aktywacja. Ta pierwsza metoda polega na tym, że po około 2 minutach po kliknięciu hasła ,,weryfikuj” dzwoni do nas telefon. W słuchawce natomiast słyszymy głos sztucznej inteligencji, który po jakimś czasie udzieli nam kilkucyfrowego pinu. Najlepiej od razu zapisać sobie ten numer lub od razu wpisać w tzw. okienko weryfikacyjne. Zaufane konta Google dają nam możliwość budowania wizytówek prawie że na życzenie.
Ostateczny wygląd wizytówki Google
Po dostosowaniu się do powyższych wskazówek, możemy z powodzeniem zakończyć nasze działania i zakończeniu procesu weryfikacji. Zostaniemy więc przeniesieni na naszą nową, wizytówkę Google Moja Firma. Tuż po uzyskaniu kodu weryfikacyjnego możemy uzupełnić wizytówkę, a później zająć się czynnościami wpływającymi korzystnie na wizerunek naszej wizytówki. Możemy dodawać zdjęcia i interesujące opisy, ofertę, listę usług i produktów. Na rynku istnieją też firmy specjalizujące się w przygotowywaniu tzw. wirtualnych spacerów. To nic innego jak zaprezentowanie potencjalnym klientom naszej firmy, analogicznie do usługi Google Street View.
Nowości w Google Moja Firma
Co jakiś czas pojawiają się nowości w Google Moja Firma, tzn. nowe opcje, dzięki którym możemy rozwinąć, ulepszyć naszą wizytówkę. To może przełożyć się na lepszą widoczność naszej firmy oraz dotarcie do nas nowych klientów. Od pewnego czasu możliwe jest dodawanie wpisów w naszej wizytówce, kierujących np. do produktów czy stron opisujących nasze usługi. Możemy również śledzić statystyki odwiedzin czy edytować wizytówkę bezpośrednio w wynikach wyszukiwania. Całkiem niedawno Google umożliwił dodawanie użytkowników opiekujących się naszą wizytówką oraz przypisywać im role. Pojawiła się też opcja włączenia czatu dla klientów naszej firmy, aby mogli łatwo skontaktować się z nami z poziomu naszej wizytówki. Tak więc, posiadanie wizytówki firmowej w Google oraz systematyczne aktualizacje w naszej wizytówce, pozwalają nam budować profesjonalny wizerunek firmy. To może przełożyć się na większą ilość docierających do nas klientów.
Jak usunąć wizytówkę firmową na Google map?
W celu ewentualnego usunięcia wizytówki Google Moja Firma, należy wejść w edycję, tj. w prawy górny róg (czerwony przycisk). Następnie zaś przenieść się w nowym widoku na sam dół strony. Klikamy wówczas w komendę: „Nie zarządzaj już tą firmą”, w następnej kolejności przenieść się do kolejnego widoku. Wówczas definitywnie będziemy mogli pozbyć się wizytówki z naszego konta Google. Na samym dole widoku należy kliknąć w link ,,usuń stronę”, co sprawi, że ponownie będziemy musieli podać login i hasło do usługi Google.
Przeczytać musimy dokładnie instrukcje oraz zaznaczamy odpowiednie tzw. checkboxy. Finalizując operację usuwania wizytówki, klikamy w hasło ,,usuń konto”. W ten sposób wymusimy trwałe usunięcie wizytówki z naszego konta, choć nadal będzie ona widoczna w wynikach wyszukiwania. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy pełnić już funkcji menadżera wizytówki, wystarczy wybrać opcję ,,nie zarządzaj już tą firmą. Następnie zaś wybieramy z górnego menu opcję ,,menedżerzy”. Ostatecznie klikamy przy naszym znaczniku w X (zamknij okno) i finał! Jeśli jest się właścicielem wizytówki, można również w powyższy sposób usuwać menadżerów.