Jak wdrożyć skuteczną strategię automatyzacji marketingu

Wraz z ciągłym rozwojem cyfrowego krajobrazu i rozwojem technologii, automatyzacja marketingu stała się dla firm ważniejsza niż kiedykolwiek. Podczas gdy większość firm wie i rozumie to, co często przeoczają, to wszystko, co wchodzi w program automatyzacji marketingu.

Stworzenie skutecznej strategii automatyzacji marketingu wymaga czasu, planowania i wymaga danych od wielu działów. Dobrą wiadomością jest to, że dzięki udanej strategii będziesz miał więcej wglądów w klientów niż kiedykolwiek wcześniej.

Aby pomóc Ci zacząć, przedstawiliśmy poniżej typowe pytania. Uzyskaj odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące automatyzacji marketingu, aby zapewnić sukces strategii:

Dlaczego firmy powinny przyjąć bardziej strategiczne podejście do automatyzacji marketingu, a nie tylko „wkręcać”?

Charakter dzisiejszych klientów cyfrowych – stale połączonych i gotowych do reakcji – otworzył drzwi do „ marketingu wielokanałowego ”. Oznacza to, że istnieje teraz szereg punktów łączących, w których klienci mogą wchodzić w interakcję z Twoją marką, co zwiększy złożoność komunikacji.

Wiele zachowań jest obecnie śledzonych z kanałów e-mail, internetowych i mobilnych, co oznacza, że ​​marketerzy są często przytłoczeni myślą o rozwiązaniu wszystkich potencjalnych scenariuszy „jeśli / to”. Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz zajmować się tym od razu – możesz stopniowo wprowadzać zmiany, aby stopniowo budować strategię i zwiększać złożoność kampanii.

Strategie automatyzacji marketingu rozwijają się wraz z wymaganiami biznesowymi, a dzieje się to przez pewien czas.

Kto powinien uczestniczyć w realizacji strategii automatyzacji marketingu?

Ważne jest, aby przy wdrażaniu strategii automatyzacji marketingu włączyć odpowiednich pracowników w swojej organizacji. Powszechnie uważa się, że za automatyzację marketingu odpowiadają wyłącznie marketerzy, ale konieczne jest całościowe podejście biznesowe.

Obejmuje to wsparcie ze strony sprzedaży, rozwoju produktu i obsługi klienta, ponieważ praca, którą wykonują, powinna wpływać na komunikaty marketingowe. A wyniki kampanii marketingowych, takich jak generowane leady, powinny z kolei wpływać na to, co robią – jest to relacja dwukierunkowa, a nie tylko jedna.

Jak firmy mogą przyjąć bardziej strategiczne podejście?

Często organizacje chcą zautomatyzować 100% swoich procesów marketingowych, co jest bardzo trudne do natychmiastowego osiągnięcia. Sztuką jest ustalenie realistycznych, osiągalnych celów i stopniowe budowanie w pełni zoptymalizowanego procesu automatyzacji marketingu.

Dla początkujących zalecane jest ustawienie wiadomości wyzwalających, takich jak powitanie i e-maile z podziękowaniami, a także wszelkie wiadomości e-mail, które można zautomatyzować poprzez przesłanie formularza. To najbardziej uproszczona forma automatyzacji marketingu.

Idąc dalej, naturalnym krokiem jest wykorzystanie segmentacji do wysyłania spersonalizowanych wiadomości e-mail do określonych grup w oparciu o informacje demograficzne i transakcyjne, w zależności od tego, na jakim etapie są potencjalni klienci.

Wreszcie, dzięki wprowadzeniu bardziej zaawansowanych danych internetowych, automatyzacja marketingu może wykorzystywać wszystkie dostępne dane w różnych punktach łączonych, takich jak poczta elektroniczna, sieć i telefon komórkowy, aby tworzyć raporty dotyczące współczynników klikalności, kosztu za lead i współczynników konwersji.

Jakie rodzaje strategii mogą wspierać marketing automatyzacji (tj. strategię treści, strategię komunikacji) i jak mogą im pomóc?

Przejście od marketingu zewnętrznego do marketingu przychodzącego nie jest najświeższe. Marketing przychodzący jest najskuteczniejszą metodą marketingową dla eCommerce od 2006 r. (Hubspot). Ponieważ strategie przychodzące, takie jak content marketing, nadal stanowią strategiczną inicjatywę, a kluczowi marketerzy wykorzystują targetowanie behawioralne, aby zidentyfikować potencjalnych klientów na samym początku cyklu życia klienta i połączyć je z automatyzacją marketingu.

Mówiąc prościej, oznacza to, że analizując reakcję na treści takie jak blogi, dzienniki i biuletyny, marketerzy powinni być w stanie określić, kim są ich potencjalni klienci, co lubią i jak się komunikują, aby organizacje mogły zapewnić zautomatyzowane, wysoce spersonalizowane , doświadczenia indywidualne dla każdego potencjalnego klienta i klienta.

W jaki sposób kanały nie-e-mailowe pasują do strategii automatyzacji marketingu?

Klienci nie przychodzą tylko z kampanii email. Dane mogą być zbierane z wielokanałowych punktów kontaktowych dla klientów, w tym aplikacji społecznościowych, mobilnych, a nawet kanałów off-line. Celem jest konsolidacja danych klientów z wielu kanałów w jedną bazę danych, która umożliwia automatyzację marketingu oraz dostarczanie odpowiednich, spersonalizowanych doświadczeń dla klientów.

Jakieś ostateczne porady dotyczące bardziej strategicznego podejścia do automatyzacji marketingu?

Trzy punkty końcowe do rozważenia…

  1. Naucz się chodzić przed bieganiem. Nie próbuj od razu automatyzować 100% swoich procesów marketingowych. Zacznij od zidentyfikowania kluczowych celów biznesowych (czy to jest skupienie się na pozyskiwaniu potencjalnych klientów, utrzymanie obecnych klientów itp.), A następnie sprawdź, w jaki sposób automatyzacja marketingu może ci w tym pomóc.
  2. Ustaw odpowiednie metryki. Chociaż współczynniki klikalności i stawki otwarte wskazują, czy odbiorcy uznali kampanię za bardziej wciągającą, to liczba powtarzających się kupujących, którzy pokażą kampanię, odniosła sukces w poprawie współczynników retencji.
  3. Wielokanałowe opanowanie. Nie chodzi tylko o możliwość gromadzenia danych z szeregu kanałów komunikacyjnych; konsolidacja danych, które umożliwiają marketerom zautomatyzowanie wysoce spersonalizowanych, indywidualnych doświadczeń dla klientów.

Źródło: Emarsys

Dodaj komentarz

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial