Formaty video na Instagram: In-Feed, Stories, IGTV i Ads

Z tego artykułu dowiesz się jakie formaty video na Instagram możesz z powodzeniem stosować. Przeczytasz o wymogach dotyczących kodeków, ilości klatek na sekundę i rozmiarach video w pikselach stosowanych na Instagram.

1. Formaty video na Instagram: In-Feed, Stories, IGTV i Ads. Co musisz wiedzieć?
2. Wyjaśnienie parametrów formatu video na Instagramie
3. Filmy w kanale (In-Feed)
4. Video Story na Instagramie
5. IGTV
6. Reklamy video na Instagram
7. Specyfikacje video reklam na Instagramie

Formaty video na Instagram: In-Feed, Stories, IGTV i Ads. Co musisz wiedzieć?

Instagram jest jedną z najlepszych platform marketingowych dla firm, które swoimi produktami i usługami starają się docierać do młodych, modnych i globalnych odbiorców. Marki konkurują ze sobą i publikują na Instagram treści reklamowe, ponieważ Instagram jest kanałem z ogromnym potencjałem zysku. Jednocześnie przekaz video jest znacznie bardziej popularny i chętniej oglądany od standardowych postów ze zdjęciem lub grafiką. Oczekuje się, że video content będzie jeszcze bardziej popularny w nadchodzących latach. Do końca 2020 r. 82% globalnego ruchu internetowego będzie stanowiło przesyłanie strumieniowe i pobieranie video. Instagram to świetne miejsce do wykorzystania marketingu wideo; Hootsuite podaje, że 1 miliard ludzi korzysta z Instagrama każdego miesiąca, a 500 milionów korzysta z niego każdego dnia.

Ponadto 88% tych użytkowników znajduje się poza Stanami Zjednoczonymi, a 71% z nich ma mniej niż 35 lat. Co więcej, liczba tworzonych codziennie filmów wzrosła czterokrotnie od 2017 roku. Używając Instagrama jako narzędzia w swoim planie marketingowym, masz szansę dotrzeć każdego dnia do ogromnego, międzynarodowego grona młodych ludzi, którzy chcą zobaczyć Twój film oraz jego zawartość. Jest to znakomite narzędzie do pozyskiwania klientów na swoje produkty lub usługi, ale żeby do nich dotrzeć i pozyskać, należy pamiętać, aby content (treść) był ciekawy wizualnie i werbalnie. Trzeba znaleźć sposób na to, aby się wyróżnić. Aby zostać zauważonym na Instagram, należy zadbać o prawidłowe formatowanie i przesyłanie filmów na Instagramie. Na Instagramie jest tak dużo treści video, że żaden użytkownik nie będzie tracił czasu na oglądanie filmu, który nie jest dobrze zrobiony.

Wyjaśnienie parametrów formatu video na Instagramie

Zanim przejdziemy do dokładnych specyfikacji dla każdego typu video na Instagramie, to najpierw przeczytajcie krótki przewodnik po każdym parametrze, który omówimy. Dzięki temu będziecie mogli świadomie stosować poprawne formaty video na Instagram.

Format video

Format video to format pliku do przechowywania cyfrowych danych video na nośnikach cyfrowych (komputer). Możesz zobaczyć format pliku video, sprawdzając jego rozszerzenie; ostatnie trzy litery po kropce w nazwie pliku. Najpopularniejszymi formatami video dla platform video online są MP4, FLV i WMV ze względu na ich stosunkowo niewielkie rozmiary. 

Kodek video (video codec)

Kodek video (video codec) służy do kompresji video (podczas nagrywania) i dekompresji (podczas odtwarzania) w celu zmniejszenia rozmiaru pliku. Skompresowane video jest następnie przechowywane w formacie pliku. H.264, MPEG-4 i DivX, to niektóre popularne kodeki, których prawdopodobnie używasz.

Współczynnik proporcji (aspect ratio)

Współczynnik proporcji (aspect ratio) odnosi się do szerokości video w stosunku do jego wysokości. Na przykład współczynnik proporcji 4: 5 oznacza, że ​​video ma 4 jednostki wysokości i 5 jednostek szerokości. Współczynnik proporcji 16: 9 oznacza również, że video ma 16 jednostek wysokości i 9 jednostek szerokości. Współczynnik proporcji video nie ma nic wspólnego z jego fizycznym rozmiarem.

Rozdzielczość video (video resolution)

Rozdzielczość video to fizyczny rozmiar obrazu. Decyduje o tym liczba pikseli w jednej klatce. Standardowa rozdzielczość 1280 x 720 HD ma 1280 pikseli wszerz i 720 na całej wysokości video, czyli ponad 920 000 pikseli. Wyższa rozdzielczość, na przykład 1920 x 1080 Full HD, będzie miała szersze i większe wymiary oraz znacznie więcej pikseli. Możliwości nowych sprzętów do nagrywania są znacznie lepsze i umożliwiają nagrywanie w rozdzielczości 4K, np. 4096×3112 px.

Częstotliwość wyświetlania klatek (frame rate)

Video to seria wielu nieruchomych obrazów zwanych klatkami. Liczba klatek na sekundę to częstotliwość, z jaką te obrazy pojawiają się na ekranie (frame rame) . Liczba klatek na sekundę określana jest w FPS, a więc 30 FPS oznacza, że ​​30 klatek jest wyświetlanych na ekranie co sekundę.

Szybkość transmisji video (video bitrate)

Szybkość transmisji video (video bitrate), to ilość danych kodowanych w filmie na sekundę. Jest wyrażana w megabitach na sekundę. Im wyższa szybkość transmisji, tym wyższa jakość i rozmiar pliku wideo. Dwa filmy mogą mieć tę samą rozdzielczość, ale różne szybkości transmisji. Rozdzielczość jest określana na podstawie liczby pikseli w klatce video, a szybkość transmisji to średni rozmiar pliku wideo na sekundę. Na przykład szybkość transmisji dla wideo 1080p przy 60 fps wynosi około 12 Mbps.

Długość wideo (video length)

Długość wideo to oczywiście długość filmu mierzona w sekundach lub minutach. Większość filmów na Instagramie jest krótkich, więc z wyjątkiem przesyłania do IGTV zalecamy, aby były krótkie i treściwe, max 60 s.

Teraz, gdy omówiliśmy w skrócie podstawy, które pozwolą wam świadomie stosować poprawne formaty video na Instagramie, możemy skupić się na parametrach formatowania dla każdego typu video na Instagramie:

Filmy w kanale (In-Feed)

formaty video na Instagram

Przedstawiamy standardowe wymagania dotyczące formatowania filmów na Instagramie w kanale:

 • preferowany format: MP4 (z kodekiem H.264 i dźwiękiem AAC, przepływność wideo 3500 kb/s)
 • liczba klatek na sekundę: 30 FPS lub mniej
 • maksymalne wymiary: szerokość 1080px
 • długość odtwarzania:  maksymalnie 60 sekund
 • limit rozmiaru pliku: 15 MB

Kwadratowe video 1080px na 1080p to dobry format dla oglądającego, więc można stosować proporcje 1:1 , ale popularne są również proporcje 4: 5 i 16: 9 przy 30 klatkach na sekundę”. Jeśli zachowasz te parametry, Twoje video zostanie poprawnie sformatowane dla Instagrama. Formaty video na Instagram mogą mieć różne proporcje, ale chyba najlepiej sprawdzają się pionowe filmy dopasowane do rządzeń mobilnych.

Opisane wyżej podejście do formatowania w kanale jest poprawne, ale jest też trochę restrykcyjne. Można też użyć formatowania w kanale, które dają trochę więcej swobody bardziej zaawansowanym użytkownikom. Przedstawiamy następujące wytyczne dotyczące formatowania video na Instagram:

 • format: MOV lub MP4
 • kodek audio: AAC, maksymalna częstotliwość próbkowania 48 kHz, 1 lub 2 kanały (mono lub stereo)
 • kodek wideo: HEVC lub H264, skanowanie progresywne, zamknięty GOP, podpróbkowanie 4: 2: 0 chroma
 • liczba klatek na sekundę: 23-60 FPS
 • rozmiar zdjęcia:
  • maksymalna liczba kolumn (piksele poziome): 1920
  • minimalny współczynnik proporcji [kolumny / wiersze]: 4/5
  • maksymalny współczynnik proporcji [kolumny / wiersze]: 16/9
 • szybkość transmisji: VBR, maksymalnie 5 Mb/s
 • czas trwania: maksymalnie 60 sekund, minimum 3 sekundy
 • limit rozmiaru pliku: 100 MB

Sprawdź jakie obowiązują rozmiary zdjęć na Instagram

Video Story na Instagramie

formaty video na Instagram

Story na Instagramie są wyświetlane w pionie i mają te same wymiary, co typowy ekran smartfona. Maksymalna długość historii na Instagramie to 15 sekund. Mimo że długość jest ograniczona, nadal możesz używać opowiadań w celach reklamowych; po prostu zdaj sobie sprawę z ograniczeń czasowych i twórz krótkie reklamy, które szybko i jasno komunikują Twoje cele.

Rozważ użycie story jako zwiastuna; zainteresuj ludzi swoimi treściami, a następnie skieruj ich na swoją stronę internetową lub blog, aby zobaczyć dalsze treści. Zalecamy używanie następujących parametrów dla relacji na Instagramie:

 • format: MP4
 • rozmiar pliku: staraj się nie przekraczać 15 MB
 • czas trwania: 15 sekund na pojedynczą historię (story)
 • wymiary: 1080 x 1920 pikseli
 • współczynnik proporcji: 9:16

IGTV

formaty video na Instagram

Według Instagrama , aby przesłać video do IGTV, muszą być spełnione następujące warunki:

 • czas trwania: film musi mieć od 15 sekund do 10 minut.
  • maksymalny czas trwania przesyłania wideo IGTV z telefonu komórkowego wynosi 15 minut, ale można przesłać do 60 minut video z Internetu.
 • format: MP4
 • współczynnik proporcji: 9:16
 • liczba klatek: minimum 30 kl./s
 • rozdzielczość: minimum 720 pikseli
 • limit rozmiaru pliku:  650 MB dla filmów do 10 minut
  • 3,6 GB na filmy do 60 minut

Uwaga dotycząca edycji : zdjęć na okładkę IGTV nie można edytować po ich przesłaniu. Zalecany rozmiar zdjęć na okładkę to 420 na 654 piksele (lub stosunek 1: 1,55).

Możesz edytować tytuł i opis filmu po jego przesłaniu, ale musisz to zrobić z komputera, a nie z urządzenia mobilnego. Aby edytować tytuł i opis swojego filmu IGTV: 

 • otwórz Instagram na swoim komputerze
 • przejdź do swojego profilu i kliknij IGTV
 • otwórz wideo, które chcesz edytować
 • kliknij w prawym górnym rogu i wybierz „Edytuj”
 • wprowadź zmiany i kliknij „Gotowe”

Reklamy video na Instagram

formaty video reklam na Instagram

Jeśli myślisz o tworzeniu reklam video na Instagram, jesteś na drodze do sukcesu. Videomarketing  jest teraz na TOP TOPÓW, a Instagram ma niesamowicie wysoki wskaźnik zaangażowania. Połącz zaangażowanie publiczności ze światłami, dźwiękiem i ruchem, które towarzyszą videografii, a otrzymasz przepis marketingowy, który z pewnością pomoże Twojej firmie zwiększyć świadomość marki, odbiorców i sprzedawać więcej produktów.

Jednym z powodów, dla których reklamy video działają tak dobrze, jest to, że płynnie wtapiają się w kanał aktualności klienta. Często trudno jest odróżnić reklamę od postu ogólnego, więc jest to bardziej naturalny i autentyczny sposób dotarcia do odbiorców. Należy o tym pamiętać podczas tworzenia video; chcesz, żeby się wtopiła, więc unikaj zbytniego promowania swojej marki. A jeżeli chcesz dotrzeć szybciej do dużego grona odbiorców to zadbaj o poprawne formaty video na Instagram.

Specyfikacje video reklam na Instagramie

Teraz, gdy masz już pojęcie o krokach, które należy wykonać, aby utworzyć reklamę video na Instagram, ważne jest, aby również zwrócić uwagę na odpowiednie specyfikacje. Zaleca się następujące wytyczne przy wyborze najlepszego formatu video na Instagram:

Video w pionie

 • rozdzielczość : 600 x 750
 • współczynnik proporcji : 4: 5
 • maksymalny rozmiar i długość : 4 GB / 60 sekund

Poziome video

 • rozdzielczość : 600 x 315
 • współczynnik proporcji : 1: 91: 1
 • maksymalny rozmiar i długość : 4 GB / 60 sekund

Kwadratowy film

 • rozdzielczość: 1080 x 1080
 • rozdzielczość : 600 x 600
 • współczynnik proporcji : 1: 1
 • maksymalny rozmiar i długość : 4 GB / 60 sekund

Często zadawane pytania dotyczące tego, jakie formaty video na Instagramie stosować

Jaki jest najlepszy format video na Instagram?

Najlepszym formatem video na Instagramie dla dowolnego typu video jest MP4 z kodekiem H.264 i dźwiękiem AAC. Warto jednak znać inne formaty video na Instagram, które można wykorzystać w swoim kanale.

Jaki jest maksymalny rozmiar video na Instagramie?

Możesz przesłać do 3,6 GB video na Instagram przez IGTV. Filmy z kanału na Instagramie są ograniczone do 15 MB. 

Jak długi film zamieścić na Instagramie?

Możesz przesłać do 60 minut video na Instagram, przesyłając je do IGTV z Internetu.

Jak zwiększyć jakość video na Instagramie?

Instagram kompresuje Twoje video, aby zmniejszyć rozmiar pliku, ale także obniża jakość. Zrób to, aby uzyskać najlepszą jakość video:

 • nagrywaj w wyższej jakości, 4K i 60 FPS, jeśli to możliwe.
 • przesyłaj pliki bezpiecznie bez kompresji przez AirDrop, Dropbox lub kabel USB
 • edytuj filmy mając na uwadze odpowiednie ustawienia
 • eksportuj filmy do zalecanych specyfikacji

Podsumowanie

Instagram to idealna platforma marketingowa dla każdego, kto chce rozwijać swoją markę i łączyć się z dużym gronem młodych ludzi; świetnie nadaje się do znajdowania nowych klientów, ponownego łączenia się z obecnymi klientami i ponownego kierowania reklam do użytkowników w celu zwiększenia sprzedaży.

Instagram oferuje również kilka różnych sposobów prowadzenia marketingu video. Sugerujemy użycie kombinacji filmów w kanale, filmów fabularnych i reklam video, aby uzyskać jak najwięcej korzyści.

Zaplanuj kampanię z wyprzedzeniem, aby być na bieżąco ze swoimi celami i pamiętaj o śledzeniu współczynnika konwersji i innych rodzajów danych analitycznych, aby wiedzieć, czy strategia marketingowa wymaga zmian. Jeśli nie wiesz, jak zacząć i nie masz czasu na prowadzenie takich działań, to zapoznaj się z ofertą agencji social media.

Dodaj komentarz

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial