Co to jest explainer video?

Co to jest explainer video? Kiedy warto zastosować tę formę video?
Film wyjaśniający – niezawodny sposób dla dużych i małych przedsiębiorstw
Co to jest explainer video? Nadrzędne funkcje explainer video
Explainer video narzędziem w promocji Tweetera
Explainer video jako czołowe narzędzie promujące produkty światowych gigantów
Tworzenie Explainer video – cechy dobrej animacji

POSŁUCHAJ jeśli nie masz czasu na czytanie

Co to jest explainer video? Kiedy warto zastosować tę formę video?

Z doświadczenia wiemy, że jeśli potrzebujemy wyjaśnienia działania jakiegoś sprzętu, to potrzebujemy klarownego i zwięzłego wyjaśnienia. Najlepiej, żeby to była konkretna instrukcja typu ,,krok po kroku” z elementami graficznymi, dzięki którym sporą część opisu mamy zobrazowaną. Informacje w takiej formie są dla adresatów przejrzyste i łatwe do zrozumienia. Mało tego, pozwalamy sobie oszczędzić czas, który musielibyśmy w przeciwnym wypadku przeznaczyć na mozolną i często niezrozumiałą lekturę zawiłej instrukcji obsługi.

Jeśli zatem jesteśmy producentami jakichś zaawansowanych technologii, oprogramowania czy aplikacji, to naszym zadaniem jest odpowiednio pokierować potencjalnych użytkowników naszych produktów. Warto zrobić to w sposób omówiony powyżej, ponieważ obecnie cenimy sobie łatwy przekaz i oszczędność czasu. Czy istnieje zatem forma przekazu, która pozwoliłaby stworzyć jasne i zrozumiałe instrukcje w sposób multimedialny? Tak. Taka forma ma swoją angielską nazwę explainer video, co w wolnym tłumaczeniu oznacza ,,film wyjaśniający”. Co to jest explainer video? Czym się charakteryzuje? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Film wyjaśniający - niezawodny sposób dla dużych i małych przedsiębiorstw

Explainer video jest znakomitym sposobem przekazu, z którego korzystają marketingowcy oraz właściciele dużych i małych firm na całym świecie. Poznajmy zatem jego działanie i oceńmy funkcjonalność. Omawianą formą przekazu jest zazwyczaj trwająca do kilku lub kilkunastu minut animacja video, na której krok po kroku wyjaśniamy, zazwyczaj skomplikowane zagadnienie.

Co najczęściej przedstawiamy za pomocą explainer video? Najczęściej przedstawiamy:

  • instrukcję obsługi jakiegoś urządzenia;
  • namacalne zalety jakiejś usługi lub produktu;
  • obrazujemy w jasny i zrozumiały sposób jakąś strategię biznesową czy inny złożony proces;
  • wyjaśniamy sposób funkcjonowania jakiejś skomplikowanej platformy, oprogramowania (w tym aplikacji) czy strony internetowej.

Powyżej wymieniliśmy najczęstsze przypadki, w których warto wykorzystać explainer video. Oczywiście powodów jego użycia może być więcej. Dodajmy również, że łącząc animacje wraz z przyjemnym dla ucha głosem lektora, muzyką dodajemy profesjonalizmu oraz przyczyniamy się do lepszego zapamiętywania przekazywanych treści. Jeśli zadbamy ponadto o czytelną narrację i prostą grafikę, to z pewnością nasza instrukcja będzie zrozumiała. Adresaci takich materiałów nie tylko szybko zrozumieją przekazywane komunikaty, ale z łatwością je zapamiętają.

Bezsprzecznie obraz wraz z krótkim słownym komunikatem zdecydowanie bardziej trafia do odbiorców niż dłuższa narracja. Naukowcy udowodnili, że człowiek najlepiej przyswaja wiadomości za pomocą zmysłu wzroku.

Co to jest explainer video? Nadrzędne funkcje explainer video

Uwzględnijmy czołowe zadanie omawianego sposobu, które jest ściśle sprzężone z powyższymi jego cechami i zaletami. Explainer video wskutek swojej klarowności w przekazie, może być doskonałym narzędziem sprzedażowym w naszej firmie. Omówione wcześniej funkcje sprzyjają tworzeniu atrakcyjnych spotów reklamowych, które, jeśli stworzymy w omówiony powyżej sposób, to istnieje szansa, że trafimy do szerokiego grona zaciekawionych odbiorców.

Opisana forma przekazu, może mieć więc charakter promocji naszej firmy lub jej produktów. Musimy jednak zadbać o to, by nasz materiał video był maksymalnie perswazyjny i bogaty w najkonieczniejsze dla adresata informacje o produkcie, wraz z wpadającymi w oko elementami graficznymi.

wideomarketing

Explainer video narzędziem w promocji Tweetera

Ciekawostką jest fakt, że pierwszym zareklamowanym produktem w formie explainer video, jest znany nam dziś Tweeter. Zanim specjaliści od marketingu opublikowali niespełna dwuminutowy film wyjaśniający działanie Tweetera, to czynni użytkownicy np. Facebook’a, tkwili w przekonaniu, że to tożsama platforma. Dopiero explainer video, ukazujący funkcje Tweetera zrewolucjonizował ten sposób myślenia przeciętnego użytkownika platfom społecznościowych. Film promocyjny z jasnym i prostym przekazem, pomógł w zrozumieniu różnic między Facebook’iem a Tweeter’em.

Explainer video jako czołowe narzędzie promujące produkty światowych gigantów

Zauważmy, że światowe firmy takie jak: Coca-Cola, Microsoft, Google czy Apple używają omawianej formy przekazu, w celu promocji swoich nowopowstałych produktów czy usług.  Marketingowcom tych marek zależy bowiem na dotarciu do ogromnego grona odbiorców, a zwłaszcza na klarowności i zrozumieniu tego, co chcą przekazać. Explainer video stosowany jest również na spotkaniach biznesowych, podczas których członkowie mogą przedstawić swoje propozycje działań, właśnie używając ikon i prostych instrukcji w formie haseł.

Tworzenie Explainer video – cechy dobrej animacji

Powyższe wskazówki z pewnością brzmią zachęcająco i skłaniają do skorzystania z omawianego narzędzia. Ale jak to zrobić? Na rynku firm zajmujących się tworzeniem filmów video jest sporo, dlatego zachęcamy do skorzystania z pomocy specjalistów. Zabiegi montażu filmu wymagają specjalistycznej wiedzy oraz profesjonalnego oprogramowania, dlatego najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalistów. Przygotujmy jednak zarys animacji i elementy, które chcielibyśmy uwzględnić w naszym explainer video:

  • hasła przewodnie,
  • elementy graficzne, takie jak ikony, grafiki;
  • podstawowe treści, które chcemy przekazać odbiorcom.

Konfrontacja naszego pomysłu z profesjonalistami z pewnością okaże się owocna i stworzymy świetny materiał dla naszych odbiorców. Atutem będzie również obcojęzyczna wersja naszej animacji. Dzięki temu możemy podbić nie tylko rynek rodzimy, ale i zagraniczny.

Dodaj komentarz

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial